Téměř každý den dostáváme na Radu ČRS dotazy a připomínky rybářů k různým problémům, s nimiž se setkávají při rybolovu nebo vyřizování členských záležitostí. A ve většině případů končí mail výzvou „aby s tím výbor (předseda, jednatel) něco udělali“. Řada členů totiž vychází z mylné představy, že je v silách (a kompetenci) Rady rozhodovat i o takových věcech, jakými jsou úřední hodiny kanceláře místní organizace, počet brigádnických hodin, osvobození důchodců a držitelů invalidních průkazů od brigád, slevy z cen povolenek, různé poplatky v MO, apod.
Český rybářský svaz však nefunguje na principech podřízenosti a nadřízenosti, ale na demokratických zásadách. Stanovy a Jednací řád ČRS přesně vymezují kompetence jednotlivých organizačních jednotek ČRS a zákon o rybářství s prováděcí vyhláškou zase práva a povinnosti uživatelů rybářských revírů. Republiková rada a Republikový sněm ČRS mají přesně definovány záležitosti, o nichž rozhodují, stejně tak jako územní svazy a místní organizace.
Členové často zapomínají, že nejvyšším orgánem místní organizace je členská schůze, která je tím nejvhodnějším místem pro řešení vnitřních záležitostí a provozních a organizačních věcí MO. Účast na většině členských schůzí je bohužel velmi malá – jen výjimečně přesáhne 20 % a nezřídka, zejména u velkých organizací, je na schůzích výbor v přesile proti přítomným členům. Možnost ovlivnit chod organizace tak využívá jen nevelká část členské základny.
Funkcionáři Rady a pracovníci jejího sekretariátu rádi odpoví na všechny dotazy a připomínky členů, ale nepomohou v případech, kdy je třeba věc řešit přímo v místní organizaci. A právě k tomu jsou členské schůze tou nejlepší příležitostí – jen ji více využívat.